مقالات تربیت بدنی و علوم ورزشی

ورزش و خانواده

 

ورزش و خانواده
هدفتان هر چه که باشد، کاهش ۱۰ یا ۲۰ پوندوزن، سه یا چهار روز در هفته به باشگاه رفتن، آنها را روی کاغذ آورده و لیست تهیه کنید. پس از فهرست کردن هدف ها، برای هر کدام برنامه ای دقیق و جزء به جزء برای رسیدن به آنها تدوین کنید.
حتماً برای شما هم پیش آمده است که تعطیلات سال نو را با پرخوری گذرانیده اید، در حالیکه در رویاهایتان با خود تصمیم می گرفتید که پس از اتمام تعطیلات، طی بهار، همه ی تلاش تان را می کنید تا این وزن اضافه ی به دست آمده را کمکنید تا تابستان بتوانید از هیکل جذاب و متناسب خودتان لذت ببرید.
در این مقاله ۹ راه برای تبدیل رویاهای شما به واقعیت آوردهایم. با ما همراه باشید اگر می خواهید تعطیلات تابستان کنار دریا خوش بگذرد.
۱) هدف هایتان را روی کاغذ بیاورید.
هدفتان هر چه که باشد، کاهش ۱۰ یا ۲۰ پوند وزن، سه یا چهار روزدر هفته به باشگاه رفتن، آنها را روی کاغذ آورده و لیست تهیه کنید. پس از فهرستکردن هدف ها، برای هر کدام برنامه ای دقیق و جزء به جزء برای رسیدن به آنها تدوینکنید. پس از انجام این کار، هر روز به این صفحات نگاهی انداخته و روند کار را بررسیکنید.کپی های مختلفی از آن را در مکان های مختلف، در ماشین، روی میز کار، روییخچال، در اتاق خواب، روی آینه ی حمام و ... نگاه دارید تا همیشه به یاد آن باشید.
۲) به دنبال شریکی برای تمرینات خود باشید.
انگیزه کمک می کند تا همیشه طبق برنامه پیش بروید. معمولاً اگربرای انجام تمرینات تنها باشید، زیاد از آن لذت نخواهید برد. در صورتیکه اگر دوستیشما را همراهی کند، هم انگیزه ی بیشتری پیدا خواهید کرد و هم از زمان خود لذتخواهید برد.
۳) مربی خصوصی بگیرید.
گرفتن یک مربی خصوصی خوب و کارآمد، بهترین سرمایه گذاری است کهمی توانید در این زمینه انجام دهید. درست است که اینکار کمی برایتان گران تمامخواهد شد، اما بدانید که ارزشش را دارد. مطمئناً اگر با یک مربی خصوصی تمرینات راانجام دهید، نتیجه ی بهترین در مقایسه با تنها تمرین کردن نصیب تان خواهد شد.
۴)روند پیشرفت خود را پیگیری کنید.
همانطور که در اول کار اهداف و استراتژی های خود را روی کاغذآوردید، چه چیز بهتر از بررسی روند پیشرفت تان جلوی آینه خواهد بود؟ سعی کنید هرروز یا هر هفته روند پیشرفت تان را یادداشت کنید. اینکار می تواند منبع محرک بسیارخوبی برای شما باشد.
۵) اهدافتان را متصور بسازید.
هدف داشتن به تنهایی کافی نیست؛ شما باید اهداف تان را در سرمتجسم کنید. این کار به شما برای رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تان کمک خواهد کرد. به طور مثال اگر می خواهید دو تکرار به هر کدام از تمرینات خودبیفزایید، باید قبل از انجام آن تمرین خود را از نظر ذهنی برای آن آماده کنید. فقط کافی است که چشمان تان را ببندید و عمل را در ذهن تان با موفقیت انجام دهید.
۶) عجله نکنید.
همه ی شما این ضرب المثل را شنیده اید: "یک شبه نمی تواند ره صدساله رفت."حتی اگر در ۱۰ روز یک پوند وزن کم کنید، یا طی ۶ هفته فقط ۲% از حجم چربی بدن تان را کاهش دهید، باز هم پیشرفت محسوب خواهد شد. برای دستیابی به اهداف مختلف،عجله نکنید. خستگی ناشی از عجله کردن، شما را از ادامه ی مسیر باز می دارد.
۷) واقع بین باشید.
قبل از شروع بدانید که مسائلی در زندگی تان مثل: کار، خانواده،تحصیل و ... هستند که ممکن است باعث از هم گسیختن برنامه تان شود. از اینرو، سعی کنید اهدافی قابل دستیابی در مدت زمان معقول طرح ریزی کنید.
۸) انعطاف پذیر باشید.
اگر یک روز صبح به خاطر شدن بارندگی یا برف یا هر مشکل دیگرنتوانستید به باشگاه بروید و تمرینات تان را انجام دهید، کج خلقی نکنید. به جای دلسرد شدن از کار، می توانید آن تمرین را برای آینده دوباره برنامه ریزی کنید. ازاینکه نتوانستید خود را به باشگاه برسانید احساس گناه نکنید. بلکه به جای آن سعی کنید آنچه در توان دارید را همانجا که هستید انجام دهید.
۹) یک روز مرخصی بگیرید.
مطمئن باشید با یک روز مرخصی رفتن زحمات تان به باد نخواهد رفت. سعی کنید از آن روز مرخصی خود بهترین استفاده را ببرید. به سینما بروید، کتاب بخوانید یا با دوستان نهار بیرون بروید. با اینکار خواهید توانست از یکنواختی بیرون آمده و انرژی بیشتری برای ادامه ی برنامه کسب کنید.
به اهدافتان خواهید رسید
تبریک می گویم! توانستید آن ۹ کیلو وزن اضافه را کم کنید، ۶ تکه کردن شکم تان را به خوبی انجام دادید و به همه اهدافی که در سر داشتید رسیدید. حالادو انتخاب دارید:
۱)همان اهداف بدنسازی را همچنان نگاه دارید؛
۲) اهداف معقول و قابل حصول دیگری برای خود تعیین کنید تا ثابت کنید که مغرور و از خود راضی نیستید و در همه حال فردی فعال و پرجنب و جوشید. حق انتخاب با خودتان است!

 


نويسنده : Vahid Riyahi & Vahideh Riyahi